Influenza Common cold and flue دور البرد والانفلونزا

Viral infection caused by influenza virus
Viral infection commonly caused by “Rhinovirus”
Cause

-Flu symptoms usually start quickly within hours
-Common presented by:
غالبا بييجي بالأعراض دي
1-سخونية(38-40) Fever
2-الم بالعضم Severe aches
3-ارهاق شديد severe fatigue
4-صداع Headache
5-رعشة Chills
6-كحة ناشفة Dry Cough

-Rarely presented by :
1-رشح
2-التهاب حلق
3-عطس
4-احتقان في الانف
-Cold symptoms usually start graduatlly
-Commonly presented by:
غالبا بييجي بالاعراض دي
1-التهاب حلق Sore throat
2-رشح Runny nose
3-احتقان بالأنف Blocked nose
4-عطس Sneezing
5-كحة بلغم Productive couch

-Rarely presented by:
1-صداع ورعشة
2-تكسير في العظم
3-سخونية بسيطة
4-اجهاد

Symp

Seasonal
بتحصل في شهور الشتا والخريف
Not seasonal
بتحصل طوال السنة
Season

Some serious complications
بعض المضاعفتا مثل الالتهاب الرئوي
No serious Complications
ملوش مضاعفات خطيرة
Severity

الاعراض المذكورة في الجدول تعني فقط ان معظم حالات الانفلونزا او البرد العادي تأتي بهذا الشكل لكن توجد حالات غير كلاسيكية تكون الاعراض فيها متشابهة بكلتا الحالتين وهي ليست بالقليلة

عموما دور البرد او الانفلونزا بكل اعراضه بينتهي في خلال اسبوع او اسبوعين لكن الكحة قد تستمر لفترة اطول تصل لاسبوع او اتنين فيما يسمي Post-viral cough خصوصا في الاطفال

Treatment of common cold and flu
1-Bed rest , warm drinks
بيرتاح علي اد ما يقدر + يشرب سوايل سخنة زي الينسون او الليمون الدافي
2-Drugs for common cold and glu
توجد ادوية للبرد والانفلونزا بكثرة في السوق ومعظمها يجتوي علي مسكن وخافض للحرارة مع مزيل للاحتقان مثل سودوايفيدرين او مضاد للحساسية
للبالغين For adults
1-Analgestic +Pseudoephedrine
ايبروفين مع مزيل للاحتقان
Cataphed tab 20tab ..5.5LE
Bryfen cold tap 20tab..18LE
Powercaps caps 20caps..9LE
باراسيتامول مع مزيل للاحتقان للناس اللي معدتها بتتعب
Adole cold tap 20tap..8LE
Panadol cold and flu tab 20tab..35LE
الجرعة قرص 3مرات يوميا
الفرق بين Panadol extra و Panadol
Panadol: Paracetamol 500mg only
Panadol extra :Paracetamol 500mg + Caffeine
عليه كافيين لزيادة تأثير الباراسيتامول لكنه لايفضل مع مريض الضغط والقلب

2-Analgestic+Pseudoephedrine+1st gen .antihistaminic
مسكن +مزيل للاحتقان + مضاد للحساسية مفيد ف الحالات المصحوبة بعطس ورشح لكنه من النوع الاول الذي يسبب النعاس (قد يؤثر علي التركيز والقدرة علي العمل)
Comtrex tab 10tab..8LE
Congestal tab 10tab..4.5LE
Cold free tab 10tab..4.5LE
One Two Three tab 10tab..3LE
بعض الشركات طرحت انواع جديدة مضاف عليها كافيين للتقليل من النعاس
Flustop tab 20tab..3LE
Flurest tab 20tab..4LE
الجرعة قرص 3مرات يوميا
3-Analgesic + Pseudoephedrine +2nd gen.anthistaminic
مسكن +مزيل للاحتقان + مضاد حساسية مفيد في الحالات المصحوبة برشح وعطس لكنه من النوع الثاني الذي لا يسبب النعاس
Allercet cold caps 10caps..8LE
قرص واحد يوميا
3-Night and Day tablets
بعض الادوية تتوافر في السوق علي شكل اقراص ملونة منها ما يؤخذ بالنهار وتحتوي علي كافيين حتي لا تسبب النعاس واقراص تؤخذ ليلا بدون كافيين
Coldex tab 9tab..2LE
Night and day tab 10tab..2.5LE
قرص نهارا وقرص ليلا
في حالة الرشح الشديد
يوجد بعض الادوية الفعالة التي قد توصف مع الادوية الللي فوق فهي تحتوي علي
Pesudoephedrine + Antihistaminic
Actified tab (12tab..3LE)
Clarinase tab (14tab..12.5LE)
قرص صباحا ومساءا

أدوية البرد في مرضي القلب
لا تستخدم ادوية البرد في مرضي القلب بسبب وجود :

1-Pseudoephedrine = Tachycardia
2-1st gen antihistaminics(atropine like action = Tachycardia
3-Caffeine –Tachycardia
لذلك ينصح باستخدام
1-paracetamol فقط (Panadol- Paramol)
2-2nd gen antihistaminic (Zyrtec – Histazine)

للأطفال For pediatrics
لاتستخدم معظم ادوية البرد في الاطفال اقل من سنة ويعطي مسكن وخافض حرارة عادي بدلا منها (بروفين او باراسيتامول)
1-Analgesic + Pseudoephedrine
Brufen flu susp 7LE
Dolo-D syrup 6LE
2-Analgesic + Pseudoephedrine+1st gen.antihistaminic
One two three syrup 5LE
Congestal syrup 5LE
Sine up syrup 2.5LE
الجرعة معلقة صغيرة او كبيرة 3مرات يوميا
كيفية اختيار خافض الحرارة او المسكن المناسب في الاطفال
1-اقل من 6شهور: Paracetamol فقط
2-من 6شهور ل سنة : Paracetamol او Ibuprofen
3-اكبر من سنة:Paracetamol او Ibuprofen او Declophenac

3-Nasal decongestant
نقط تقلل من احتقان الانف لو موجود ، ويجب الايزيد استخدامها عن 3-4ايام لانه قد يؤدي الي زيادة الاحتقان
1-For adults:
الأفضل 3LE Otrivin adult drops
نقطتين بكل فتحة انف 3مرات يوميا لمدة 4ايام بحد اقصي
Afrin adult drops 2LE
نقطتين بكل فتحة انف مرتين يوميا لمدة 4ايام بحد اقصي
2-For pediatrics
لا تستخدم في الأطفال اقل من سنة
Otrivin ped , drops 3LE
نقطتين بكل فتحة انف 3مرات يوميا بحد اقصي 4 ايام
Afrin ped drops 2LE
نقطتين بكل فتحة انف 3مرات يوميا لمدة4ايام حد اقصي
Neonates and pregnant woman 3-For
للحوامل او الرضع او لو عايز تستخدم حاجة للاحتقان لفترة طويلة بدون اثار جانبية يفضل اللجوء للقطرات التي تحتوي علي محلول ملح
Otrivin baby saline 3LE
Lyse 2LE
نقطتين بكل فتحة انف 3مرات يوميا (قبل الرضاعة بربع ساعة للاطفال)
4-Anti-cough Madications
ستشرح لاحقا

5-Antibiotics
المفروض ان المضادات الحيوية ملهاش اي دور في علاج البرد او الانفلونزا
لكن ستلجأ في بعض الحالات لاستخدام المضاد الحيوي مثل :
1-History of recurrent 2ry bacterial infection
لو في تاريخ مرضي وحش مثلا زي الدور قلب بالتهاب رئوي او التهاب شعبي حاد
2-Persistant severe cough suggesting acute bronchitis
كحة شديدة مش بتنيم المريض مع اشتباه في التهاب شعبي حاد
الثقفافة العامة المنتشرة في المجتمع هي اللجوء للمضادات الحيوية لعلاج ادوار البرد ويجد الاطباء صعوبة بالغة في وصف روشتة للبرد لا تحتوي علي مضاد حيوي

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *